آزمایش بتن

آزمایش افت بتن (اسلامپ)

با استفاده از این آزمایش ‌می‌توان اطمینان حاصل کرد که مخلوط‌های بعدی بتن از همان قوام برخوردار هستند.

یک مخروط فولادی باید تا یک چهارم پر شود و ۲۵ بار با یک میله سفت کوبیده شود. پر کردن و کوبیدن باید سه بار دیگر تکرار شود تا زمانی که مخروط تا بالا پر شود. سپس مخروط برداشته می‌شود و افت بتن اندازه‌گیری می‌شود. اگر این مخلوط با سایر مخلوط‌ها سازگار و یکسان باشد باید میزان افت برای تمام نمونه‌ها که مورد آزمایش قرار می‌گیرند ثابت بماند. مشخصات اسلامپ یا افت معمول بین ۵۰ تا ۷۵ میلی‌متر است.

آزمایش مکعب‌ها

این مکعب‌ها را می‌توان در آزمایشگاه ساخت و خرد کرد تا بررسی شود که بتن عمل آوری شده مقاومت طراحی شده لازم را بدست آورده است. مکعب فلزی استاندارد آزمایش ۱۵۰ در ۱۵۰ در ۱۵ میلی‌متر است که داخل آن با یک لایه نازک روغن قالب پوشانده می‌شود. یک نمونه بتن از دهانه میکسر یا در محل تخلیه بتن گرفته می‌شود. قالب در سه لایه مساوی (هر کدام ۵۰ میلی‌متر) پر می‌شود و هر لایه باید حداقل با ۳۵ ضربه کوبیده شود.

مکعب نمونه را با یک کیسه مرطوب یا پوشش دیگری پوشانده و به مدت ۲۴ ساعت در دمای ۴٫۴ تا ۲۱ درجه سلسیوس می‌گذارند. سپس نمونه از قالب خارج شده و در آب با دمای ۱۲ تا ۲۱ درجه سلسیوس تا زمان آزمایش نگهداری می‌شود.

مکعب‌ها به طور کلی در ۷ و ۲۸ روز با استفاده از یک دستگاه فشرده سازی مدرج آزمایش می‌شوند. مکعب‌ها را به صورت عمود بر صفحه دستگاه می‌گذارند. یک نیروی که در حال زیاد شدن است تا زمانی که مکعب شکسته شود به آن وارد می‌شود. در زمان شکسته شدن مقدار مندرج در دستگاه حداکثر مقاومت فشاری بتن است.

آزمایش چکش بازتاب

آزمایش چکش اشمیت (که به آن چکش سوئیسی یا بازتاب نیز می‌گویند) برای اندازه‌گیری خواص الاستیک یا مقاومت بتن استفاده می‌شود. تراکم متغیر سطح بر انتشار امواج تنش تاثیر می‌گذارد که می‌تواند در مقیاس عددی معروف به اعداد بازتابی ثبت شود. این اعداد بازتابی را می‌توان به صورت گرافیکی مطابق با مقاومت فشاری رسم کرد.

آزمایش نفوذ

این آزمایش که به عنوان آزمایش پروب ویندزور تیز شناخته می‌شود اندازه‌گیری نفوذ یک میله از آلیاژ فولاد است که با مقدار انرژی از پیش تعیین شده به یک نمونه بتن شلیک و پرتاب می‌شود. عمق نفوذ با مقاومت فشاری بتن رابطه عکس دارد.

آزمایش بیرون کشیدن

تعدادی میله دایره‌ای مه از فولاد ساخته شده‌اند و انتهای آن‌ها بزرگ‌تر است در یک نمونه بتن ریخته می‌شوند. در زمان مناسب میله و تکه ای از بتن با استفاده از یک جک کششی بیرون کشیده می‌شود. اگر چه بتن در کشش و برش شکسته می‌شود ولی نیروی کشش می‌تواند با مقاومت فشاری بتن ارتباط مستقیم داشته باشد.

آزمایش لرزش

این آزمایش از یک پالس اولتراسونیک برای اندازه‌گیری ارتعاشات از طریق یک نمونه بتن استفاده می‌شود. سپس می‌توان از مقادیر بدست آمده برای محاسبه مقاومت فشاری بتن استفاده کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.