انواع بتن (قسمت دوم)

در ادامه مقاله قبل در رابطه با انواع بتن‌ها که برخی از آن‌ها ذکر شدند در این قسمت به معرفی انواع دیگر بتن می‌پردازیم:

بتن پیش تنیده

بتن پیش تنیده یکی از مصالح زیر ساختی است که اجازه می‌دهد تا تنش‌های از پیش تعیین شده در حین بارگذاری سازه خنثی شود. این نوع بتن ترکیبی از مقاومت فشاری بالای بتن و مقاومت کششی بالای فولاد است.

در بتن مسلح یا بتن آرمه تنش‌ها به وسیله آرماتورهای فولادی تحمل می‌شود در حالی که در بتن‌های پیش تنیده بار وارد شده را کل عنصر و قطعه بتنی تحمل می‌کند.

امروزه به طور معمول این نوع بتن برای تیرهای کف، ستون‌ها و تراورس‌های خط راه آهن و همچنین در سازه‌هایی مانند پل‌ها، مخازن آب، سقف‌ها و باند فرودگاه‌ها استفاده می‌شود.

بتن مسلح شیشه‌ای

بتن مسلح شیشه‌ای (GRC) یا همان بتن مسلح الیاف شیشه‌ای (GFRC) یکی از انواع بتن الیافی و مصالح ساختمانی است که به طور معمول برای استفاده در روکش خارجی پنل‌ها و دیوارها استفاده می‌شود.

بتن مسلح شیشه‌ای از الیاف شیشه‌ مقاوم و با مقاومت بالا تشکیل شده است. الیاف به عنوان جز اصلی در تحمل و حمل بار عمل می‌کنند. در همین حال ماتریکس اطراف آن‌ها را در محلشان نگه می‌دارد و بار را میان الیاف‌ها منتقل می‌کند. هم الیاف هم ماتریکس قادر هستند هویت فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ کنند. در عین حال ترکیب خواص آن‌ها باعث ایجاد یک کامپوزیت با عملکرد بالا می‌شود.

بتن متخلخل (هوا دار)

این بتن یک شکل از بتن ساده است که شامل حباب‌های میکروسکوپی هوا می‌باشد که اندازه آن‌ها از یک هزارم اینچ تا یک صدم اینچ است و معمولا بین ۴ تا ۷ درصد کل حجم بتن را تشکیل می‌دهد.

حباب‌های هوا محفظه‌های مناسب برای آب ایجاد می‌کنند تا زمانی که یخ می‌زند منبسط شود و در نتیجه فشار داخلی بتن را کاهش دهد. این نوع بتن با وارد کردن عوامل هوا و میکس با بتن و یا با استفاده از سیمان حباب دارد پرتلند ساخته می‌شود.

بتن خودمتراکم

معرفی بتن خود متراکم (SCC) یکی از مهم ترین‌ پیشرفت‌های اخیر در تکنولوژی بتن محسوب می‌شود. این یک بتن تفکیک نشده است که می‌تواند با وزن خودش جریان پیدا کند و قالب‌بندی شود. این نوع بتن بدون نیاز به مسلح شدن است و نیاز به میکسر و ترکیب مکانیکی ندارد. به دلیل ویژگی‌ جریانی خوبی که دارد عمدتا در ساخت قالب‌های بتنی پیچیده استفاده می‌شود.

بتن هوشمند

فناوری بتن هوشمند یک روش جایگزین برای نظارت بر سلامت سازه‌های بتن مسلح ارائه می‌دهد. این روش با افزودن مقدار کمی از فیبر کربن کوتاه به بتن با یک میکسر معمولی انجام می‌شود. این کار باعث می‌شود مقاومت الکتریکی بتن تغییر کند. تغییر مقاومت الکتریکی بتن باعث می‌شود تا نظارت بر استرس یا فشار وارده بر سازه‌های بتنی امکان پذیر شود. به طبع منجر به شناسایی مشکلات بالقوه قبل از شکستن بتن می‌شود.

بتن هوشمند قادر است که عیب‌های ساختاری بسیار کوچک را شناسایی کند. به همین دلیل در بررسی وضعیت داخلی سازه‌ها به خصوص پس از زلزله کاربرد دارد.

تکنولوژی بتن هوشمند تحت آزمایش‌های گسترده‌ آزمایشگاهی قرار گرفته است ولی هنوز به بازار عرضه نشده است.

فیبر بتن

فیبر بتن ماده‌ای مرکب است که از مخلوطی از سیمان، بتن یا ملات فیبرهای گسسته، ناپیوسته که به طور مساوی پراکنده شده اند تشکیل شده است.

بتن پلیمری

بازار بتن پلیمری به اپوکسی، پلی استر، ونیل استر و دیگر پلیمرها تقسیم می‌شود. اپوکسی بزرگ‌ترین دسته به دلیل افزایش کاربرد آن در ساخت و ساز است. همچون مقاومت بالا در برابر ضربه، مقاومت بالا در برابر ارتعاشات و اتصال خوب با سطوح بتنی و فلزی است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.