انواع بتن (قسمت اول)

بتن یکی از رایج‌ترین مواد ساخته‌ شده توسط بشر بر روی زمین است. یکی از مهم‌ترین مواد ساختمانی است که در سطح گسترده‌ای در ساختمان‌ها، پل‌ها، راه‌ها و سدها استفاده می‌شود. از بتن در در ساخت و سازها در دامنه‌ای از کاربردها از قبیل سنگ فرش خیابان‌ها، پیاده روها، لوله کشی‌های فاضلاب و کانال‌های آب استفاده می‌شود.

بتن یک ماده مخلوط است و ترکیبی از سیمان (سیمان پرتلند)، آب، ماسه، شن و سنگدانه است. زمانی که این مواد با هم ترکیب می‌شوند یک ماده خمیر مانند را تشکیل می‌دهند که به مرور زمان محکم‌تر و سخت‌تر می‌شود.

انواع مختلفی از بتن وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

بتن ساده یا معمولی

این نوع بتن یکی از پراستفاده‌ترین انواع بتن است و اغلب برای ساخت پیاده روها و ساخت و سازهایی که به استحکام کششی بالایی نیاز ندارن استفاده می‌شوند. مواد تشکیل دهنده این نوع بتن معمولا سیمان، شن، ماسه و مصالح دانه‌ای است که با نسبت ۱:۲:۴ با آب ترکیب می‌شوند.

این نوع بتن تقویت نشده است و برای بسیاری از سازه‌ها مناسب نیست زیرا در برابر تنش‌های ناشی از لرزش، بار باد و غیره مقاومت آن نسبتاً کم و ضعیف است.

بتن سبک

این نوع بتن به نام بتن اسفنجی یا بتن متخلخل نیز شناخته می‌شود. این نوع بتن قابلیت روان شدگی دارد و با استفاده از نیروی جاذبه می‌تواند بتن ریزی آن انجام شود و خود تراز است. معمولا برای ساخت دال یا صفحات کف، پانل پنجره‌ها یا سقف استفاده می‌شوند.

نوع سنگدانه‌هایی که معمولا در بتن سبک استفاده می‌شود شامل سنگ خارا یا آذرین، پوکه معدنی، سنگ رس و خاک رس است. رسانایی گرمایی بسیار کمی در حدود ۰٫۳ وات بر کلوین متر دارند در صورتی که این مقدار برای بتن ساده می‌تواند ۱۰ تا ۱۲ وات بر کلوین متر باشد.

بتن سنگین یا متراکم

این نوع بتن‌های سنگین چگالی و تراکم بیشتری از سایر بتن‌ها دارند و از سنگ‌های خرد شده به عنوان مصالح دانه‌ای تولید می‌شوند. از آن جایی که محافط خوبی در برابر اشعه ایکس و تششعات هستند اغلب در نیروگاه‌های هسته‌ای و سایر ساختمان‌ها استفاده می‌شوند.

بتن مسلح

بتن مسلح یا بتن آرمه یک ماده همه کاره است و یکی از پرکاربردترین مواد در ساخت و سازهای مدرن و امروزی است.

برای افزایش استحکام کلی میله‌های فولادی، سیم‌ها، شبکه‌های مش یا کابل‌ها می‌توانند در بتن جاسازی شوند. این تقویت کننده‌ها معمولا به اسم میلگرد شناخته می‌شوند که مقاوت کششی بالایی دارند.

بتن پیش ساخته

این شکل از بتن‌ها در خارج از سایت و معمولا در یک محیط کارخانه‌ای کنترل شده با استفاده از قالب‌های قابل استفاده مجدد تهیه، تولید و عمل آوری می‌شوند. المان‌ها و اجزای بتن پیش ساخته می‌توانند برای ساخت یک سازه پیچیده به هم متصل شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.