خانه پیش ساخته بتنی چیست و چه مزایایی دارد؟

بتن پیش ساخته کاربردهای متنوعی دارد. می توان از آن برای تقویت سازه ها و حتی محافظت سازه در برابر سایر عناصر آسیب زا استفاده کرد. این ماده به دلیل دوام و استحکام بالایی که از زمان ساخت دارد، به طرق مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. بتن پیش ساخته با ریختن بتن در قالب و سخت شدن آن در یک منطقه کنترل شده تولید می شود.

در هنگام تولید بتن پیش ساخته تغییرات باد، آب، هوا و یا دما نمی توانند هیچ گونه تاثیر منفی بر روی آن داشته باشند. این بدان معنی است که وجود اشکالات احتمالی طراحی های موجود در انواع دیگر بتن ها، در این نوع بتن غیر ممکن است. بنابراین قدرت تضمین شده بتن پیش ساخته آن را به یک مصالح ساختمانی مناسب برای ساخت خانه ها تبدیل کرده است.

خانه پیش ساخته بتنی چه نوع خانه ای است؟

خانه های پیش ساخته با استفاده از بسیاری عناصر بتنی پیش ساخته تکمیل می شوند. پروسه کار شامل عملیاتی است که می توان اجزای مختلف ساختمان را در یک کارخانه تولیدی اجرا و سپس آنها را به محل کارگاه ساختمانی منتقل کرد.

سقف ها، دیوارها، کف ها و راه پله ها را می توان از جنس مصالح بتنی ساخت. این بتن بهترین دفاع ممکن در برابر هجوم حشرات از جمله موریانه ها به منزل مسکونی را فراهم می کند.

علاوه بر این، بتن های پیش ساخته ای که برای ساخت خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند خاصیت ضد خوردگی دارند و در برابر فرسایش ناشی از باد و آب مقاوم هستند.

همچنین در برابر کپک و فروکش کردن ساختمان به دلیل وجود رطوبت مقاوم است. از سویی، بتن در برابر آتش نیز مقاوم است و برای محافظت از خانواده و تجهیزات منزل عالی است. در تنظیم درجه حرارت بسیار خوب عمل می کند و می تواند به کاهش هزینه های گرمایش و سرمایش با تنظیم دمای مطلوب در داخل خانه کمک کند.

در کنار همه اینها از آنجا که مصالح بتنی پیش ساخته امن ترین نوع مصالح ساختمانی هستند می توان با آرامش کامل در آن زندگی کرد.

مزایای خانه های بتنی پیش ساخته چیست؟

در ادامه بارزترین مزیت های خانه های بتنی را بررسی می کنیم.

مقاوم بودن خانه های بتنی در برابر تغییرات جوی

یک مزیت بزرگ که بتن پیش ساخته به سازندگان خانه ارائه می دهد، توانایی مواد به عنوان یک عامل مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی است.

ساختار بتنی در برابر شرایط آب و هوایی مانند گرما یا سرمای زیاد، به خوبی از ساختمان محافظت کرده و دمای داخلی را به راحتی کنترل می کند. علاوه بر این، در مناطقی که مستعد بلایای طبیعی مانند طوفان یا گردباد هستند، سازه های بتنی محافظ بزرگی در برابر این تهدیدات احتمالی برای ساکنان و وسایل آنها محسوب می شوند.

قابلیت سفارشی سازی ساختمان های بتنی

قابلیت سفارشی سازی سازه ها به طراحان و صاحب خانه ها این امکان را می دهد که نوع دقیق منزل مورد نظر خود را بسازند. قالب های زیادی وجود دارند که می توانند انواع مختلف ظاهر و سبک را ایجاد کنند و رنگ و بافت را با طراحی ترکیب کنند.

این ویژگی به سازندگان فرصت می دهد ضمن ارائه یک پایه بتنی قوی، ساختار دقیقی را که خریدار به دنبال آن است ایجاد کنند.

سازگاری خانه های بتنی با محیط زیست

ساخت مدولار اغلب به دلیل بهره وری انرژی و ساخت پایدار مورد توجه قرار می گیرد. روش های ساخت سنتی به مواد اضافی نیاز دارند که منجر به افزایش ضایعات می شود. با این حال، از آنجا که زیر مجموعه های پیش ساخته در یک کارخانه ساخته می شوند، مواد اضافی را می توان بازیافت کرد. این در مقایسه با انتقال زباله از محل ساخت و ساز سنتی به محل دفن زباله، تفاوت چشمگیری در سازگاری با محیط زیست دارد.

همچنین محیط کنترل شده یک کارخانه امکان ساخت دقیق تر، اتصالات محکم تر و فیلتراسیون بهتر هوا را فراهم می کند که به نوبه خود امکان عایق بندی بهتر دیوارها و افزایش بهره وری انرژی را فراهم می کند.

صرفه جویی اقتصادی با ساخت خانه بتنی

یکی از بزرگ ترین مزایای ساخت و ساز پیش ساخته صرفه اقتصادی آن است. اگرچه به نظر می رسد که استفاده از قطعات سفارشی ممکن است گران باشد اما در ساخت و ساز پیش ساخته یا مدولار صادق نیست؛ چراکه در ساخت و ساز مدولار تمام بودجه ها و نقاط نهایی قیمت هدف گذاری شده و گزینه های مقرون به صرفه در نظر گرفته می شوند.

از طرفی تولیدکنندگان قطعات پیش ساخته غالبا تخفیف عمده ای را از تأمین کنندگان مواد اولیه دریافت می کنند که در نتیجه هزینه یک پروژه ساختمانی کاهش می یابد. علاوه بر این، کاهش زمان ساخت می تواند به طور قابل توجهی در هزینه های تأمین مالی ساخت صرفه جویی ایجاد کند.

کیفیت پایدار خانه های بتنی

از آنجا که ساخت قطعات پیش ساخته ساختمان در یک محیط تولید کنترل شده انجام می شود و از استانداردهای مشخصی پیروی می کند، مجموعه های فرعی سازه با کیفیت یکسانی ساخته می شوند.

در حالی است که سازه های ساخته شده در مکان های ساختمانی به سطح مهارت های مختلف و برنامه زمان بندی پیمانکاران مستقل بستگی دارد و همه اینها در ساخت و کیفیت کلی ساختار نهایی تاثیرگذارند.

اما در مقابل در ساختمان های پیش ساخته، هر زیر مجموعه ای از ساخت و ساز در کارخانه توسط کارگران با تجربه ساخته می شود و کیفیت آن ها در تمام مراحل بررسی می گردد. از طرفی برخی از اجزای ساختمان برای اطمینان از انطباق با قوانین ساخت و ساز با استفاده از تجهیزات دقیق ماشینی ساخته می شوند.

کاهش تداخل های غیر ضروری در محیط ساختمانی

از آنجا که بسیاری از اجزای یک ساختمان پیش ساخته بتنی در کارخانه تکمیل می شود، به طور قابل توجهی ترافیک حاصله از حمل و نقل مواد و مصالح، تجهیزات و کامیون در اطراف محل پروژه کمتر است. در نتیجه مشکلاتی که در ساخت و سازهای سنتی از جمله ایجاد سر و صدا، آلودگی، زباله و سایر موارد ایجاد شده و باعث ناراحتی همسایگان می گردد، محدود می شود.

این رویکرد ساده در ساخت و ساز فضای بسیار کارآمدتری را برای بهره وری فراهم می کند و حواس پرتی ها و تداخل های غیر ضروری که معمولا در محیط های ساختمانی وجود دارند را از بین می برد.

زمان ساخت کوتاه تر ساختمان بتنی

مدت زمان ساخت و ساز ساختمانی های بتنی پیش ساخته به طور قابل توجهی کمتر از ساخت و ساز به صورت سنتی و در محل پروژه است. در بسیاری از موارد، ساختمان های پیش ساخته در مقایسه با ساخت و سازهای سنتی کمتر از نیمی از زمان را صرف می کنند.

این به دلیل برنامه ریزی بهتر از قبل، از بین بردن عوامل آب و هوایی در محل، عدم تاخیر در برنامه ریزی پیمانکاران فرعی و ساخت سریع تر است زیرا چندین قطعه می توانند به طور همزمان ساخته شوند.

زمان ساخت کوتاه تر به شرکت های ساختمانی این امکان را می دهد که چندین پروژه را به طور هم زمان انجام دهند. به این ترتیب به کسب و کارها اجازه داده می شود تا به جای اینکه تمام تمرکز و منابع خود را روی یک پروژه بگذارند، همزمان چند پروژه را هدایت کنند و رشد بیشتری داشته باشند.

ایمنی بیشتر خانه های بتنی

از آنجا که زیر مجموعه های ساختمان در یک محیط تحت کنترل کارخانه با استفاده از مواد خشک تولید می شوند، خطر کمتری برای مشکلات مرتبط با رطوبت و یا خطرات محیطی و آلودگی وجود دارد. در نتیجه افرادی که در محل ساخت و ساز هستند و همچنین مالکان نهایی ساختمان کمتر در معرض خطرات بهداشتی مربوطه قرار می گیرند.

از طرفی وجود یک محیط ساخت و ساز پیش ساخته به طور قابل توجهی خطرات کمتری را برای تصادفات و سایر مسئولیت ها به همراه دارد. فرایندها و رویه های سختگیرانه ای در کارخانه وجود دارد که کارگر را از آسیب در محل کار محافظت می کند. در یک محیط سنتی ساختمانی، اگرچه ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است اما کارگران تحت تاثیر شرایط مربوط به آب و هوا، تغییر شرایط زمین، باد و سایر کارگرانی که در محل هستند قرار دارند.

منابع:

http://www.constructionworld.org/7-benefits-prefabricated-construction/

https://www.florida-engineer.com/commercial-engineering/precast-concrete/precast-concrete-homes/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.