بتن مسلح یا بتن آرمه

بتن آرمه یا بتن مسلح (Reinforced concrete) یک کامپوزیت یا مخلوط همه کاره و یکی از پرکاربردترین مواد در ساخت و سازهای مدرن است. بتن یک ماده نسبتاً شکننده است که تحت فشار مقاوم است اما در برابر تنش مقاومت کمتری دارد. واضح است که بتن غیر مسلح برای بسیاری از سازه ها نامناسب است زیرا در مقابل فشارهای ناشی از لرزش‌ها، بار باد و غیره از مقاومت بالایی برخوردار نیست.

برای افزایش استحکام کلی میله‌های فولادی، سیم‌ها، شبکه‌ها (مش) یا کابل‌ها را می توان در بتن جاسازی کرد. از میلگردها اغلب به عنوان تقویت‌کننده‌ استفاده می‌شود که در برابر نیروهای کششی مقاوم هستند. بتن با میلگرد پیوند محکمی تشکیل می‌دهند و قادر به مقاومت در برابر نیروهای مختلفی هستند.

در حالی که بتن به عنوان یکی از مصالح ساخت و ساز از زمان روم باستان استفاده می‌شد، استفاده از تقویت‌کننده‌ از جنس آهن در دهه ۱۸۵۰ توسط صنعتگر فرانسوی توسط فرانسوا کویگنت (François Coignet) معرفی شد. در دهه‌ی ۱۸۸۰ یک مهندس عمران آلمانی به اسم G.A. Wayss از فولاد به عنوان تقویت کننده در بتن استفاده کرد.

بتن مسلح هم می‌تواند به صورت پیش‌ ساخته و هم به صورت بتن‌ریزی در محل در طیف گسترده‌ای از کاربردها مانند دال، دیوار، تیر، ستون و فونداسیون استفاده شود. به طور کلی در نواحی از بتن که احتمالا در معرض تنش هستند تقویت‌کننده‌ها قرار می‌گیرند مانند قسمت پایین تیرها. مرسوم است که حداقل ۵۰ میلی‌متر پوشش در زیر و روی تقویت‌کننده‌ها فولادی وجود داشته باشد تا در برابر پوسته پوسته شدن و خوردگی مقاوم باشند و منجر به ناپایداری و عدم ثبات نشوند.

انواع مختلفی از تقویت‌کننده‌های غیر فلزی نیز وجود دارد که می توان از آن‌ها عمدتاً به عنوان ابزاری برای کنترل ترک‌ها استفاده کرد. بتن مسلح الیافی مخلوطی شامل الیاف گسسته کوتاه است که به طور یکنواخت در سراسر بتن توزیع شده‌اند. این الیاف می تواند از جنس شیشه، پلی پروپیلن، مواد مصنوعی و طبیعی ساخته شوند.

بتن پیش‌تنیده اجازه می‌دهد تا تنش‌های مهندسی شده و از پیش تعیین شده در اجزای بتن لحاظ شود تا تنش‌های ناشی از بارگیری را خنثی سازد. در بتن مسلح معمولی، تنش‌ها توسط تقویت‌کننده فولادی خنثی می‌شود در حالی که بتن پیش‌تنیده فشارهای ناشی از بار را در کل سازه پشتیبانی می کند.

این باعث می شود تا آن‌ها در برابر شوک و ارتعاش مقاوم تر از بتن معمولی باشند و قادرهستند در شکل بلندتر، نازکتر و با سطح مقطع بسیار کوچکتر بار را تحمل کنند.

بتن پیش تنیده یا مسلح بسیار بادوام است و به نگهداری کمی نیاز دارد. از حجم گرمایی خوبی برخوردار است و ذاتاً در برابر آتش مقاوم است. میلگردها عموماً از قراضه بازیافتی ساخته می شوند و در تخریب بتن و میلگرد قادر به جداسازی هستند تا فولاد قابل بازیافت باشد.

با این حال، بتن از انرژی مصرفی نسبتا بالایی در مرحله تولید برخوردار است که حاصل از استخراج، ساخت و حمل آن است. از مواد زائد و دور ریختنی مانند RCA (مصالح خرد شده بازیافتی) می‌توان در داخل بتن استفاده کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.