دیوار پیش ساخته بتنی - تابش بتن

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار پیش ساخته بتنی با ریخته‌گری بتن در یک قالب دیوار شکل ساخته می‌شود که در یک محیط کنترل شده عمل آوری می‌شود. سپس دیوارهای بتنی عمل آوری شده به محل پروژه منتقل شده و در آنجا نصب می‌شوند. وظیفه اصلی دیوار پیش ساخته بتنی تسریع در ساخت و ساز است. تاریخچه استفاده از بتن پیش ساخته در صنعت معماری به اوایل قرن بیستم برمی‌گردد، اما استفاده گسترده و فراوان از آن مربوط به دهه ۱۹۶۰ به بعد می‌شود.

در طراحی دیوار پیش ساخته بتنی می‌توان سطح خارجی دیوار را با طرح‌ها و روش‌های گوناگونی طراحی کرد. به عنوان مثال می توان از یک بافت سطحی سنگدانه ای و بسیار زینتی استفاده کرد و یا حتی از اشکال مختلف و به شکلی حجاری شده و قالبی در محل استفاده نمود. دیوار پیش ساخته بتنی به صورت پانل در ابعاد مختلف تهیه می‌شود که می‌تواند تا ارتفاع چندین طبقه گسترش یافته و یا به‌صورت روکش ستون‌ها عمل کند. در نظر داشته باشید که معمولا دیوارهای پیش ساخته بتنی به صورت ضد آب تولید می شوند.

فروش دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار پیش ساخته بتنی و انواع آن

سه نوع دیوار پیش ساخته بتنی وجود دارد که به عنوان بخشی از اجزا ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند:

دیوار روکش یا پرده پیش ساخته بتنی

در بین قطعات پیش ساخته بتنی روکش‌های پیش ساخته یا دیوارهای پرده‌ای بیشترین کاربرد را در ساختمان ها دارند. این نوع دیوار پیش ساخته بتنی بارهای عمودی را به فونداسیون انتقال نمی‌دهد و فقط برای محصور کردن فضا استفاده می‌شود. دیوارهای روکش تنها به منظور مقاومت در برابر باد، نیروهای لرزه ای تولید شده توسط وزن خود و نیروهای مورد نیاز برای انتقال وزن صفحه به تکیه گاه طراحی شده اند. این روکش ها معمولا شامل پانل های دیواری، واحد های دیواری پنجره، اسپندل، مولیون و روکش ستون هستند.

دیوار باربر پیش ساخته بتنی

دیوارهای باربر پیش ساخته دارای مقاومت بالا بوده و بارها و فشارها را از دیگر عناصر ساختمان (از جمله فشار سقف، فشار طبقات بالاتر و …) گرفته و به فونداسیون منتقل می کنند و در صورت عدم استفاده از آن‌ها، مقاومت و پایداری ساختمان متزلزل خواهد شد. این واحد های دیواری باربر معمولا شامل پانل های دیواری جامد، پانل های دیواری پنجره و پانل های اسپندری هستند.

دیوار برشی پیش ساخته بتنی

دیوارهای برشی، پانل‌های پیش ساخته‌ای هستند که برای کارآمد کردن مقاومت ساختمان در برابر بارها و تنش‌های جانبی طراحی می‌شوند. اثر بخشی این دیوارهای برشی پیش ساخته تا حد زیادی به اتصالات پانل ها به صفحات افقی کف بستگی دارد. در برخی موارد از پانل‌های پیش ساخته به عنوان قالب برای بتن‌ریزی در محل استفاده می‌شود. این پانل‌ها به عنوان یک قالب عمل کرده و علاوه بر آن زیبایی خاصی در سیستم ساختمان ایجاد می کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و سفارش دیوار پیش ساخته بتنی می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید:
۰۸۶-۳۳۸۰۳

عملکردهای دیوار پیش ساخته بتنی

پانل دیوار پیش ساخته بتنی معمولا عملکرد متفاوتی دارد:

  • این پانل ها به نوعی طراحی می‌شوند که در برابر تنش های جانبی مانند باد و زلزله مقاومت کنند. علاوه بر آن بارهای عمودی ناشی از وزن خود را به سازه اصلی ساختمان منتقل نمایند. همچنین به صورت یک سیستم عایق نیز می توانند عمل کنند. با قرار دادن عایق در فضای بین دیوار روکش و دیوار اصلی ساختمان می‌توان خاصیت عایق حرارتی و صوتی را تا حد زیادی ایجاد کرد.
  • از طرفی سیستم دیوارهای پیش ساخته بتنی می توانند به صورت مانعی در برابر رطوبت عمل کنند. این خاصیت دیوار پیش ساخته بتنی را می‌توان با درزگیری مناسب تر اتصالات و یا استفاده از پوشش بتن ارتقا داد.
  • همچنین در طراحی سیستم‌های پیش ساخته بتنی می‌توان مقاومت این ساختار را در برابر آتش افزایش داد. برای این منظور باید در فاصله بین دیوارهای پیش ساخته و دیوارهای اصلی از مواد مناسب اینکار استفاده کرد. 

اتصالات پانل های پیش ساخته بتنی

اتصالات پانل های بتنی پیش ساخته از اجزای مهم صنعت ساخت دیوار پیش ساخته بتنی هستند. تولیدکنندگان معمولا انواع مختلفی از لنگرها را بدین منظور استفاده می‌کنند اما اغلب به‌صورت اتصالات جاذبه و جانبی شناخته می‌شوند. هدف اصلی و اولیه این اتصالات، انتقال بار به ساختار پشتیبانی و ایجاد پایداری در سازه است. معیارهای مختلفی برای طراحی اتصالات پیش ساخته در نظر گرفته می‌شود که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استحکام و قدرت
  • شکل پذیری
  • تغییر حجم در صورت لزوم
  • دوام
  • مقاومت در برابر آتش
  • ساختار پذیری

یکی از جنبه های مهم طراحی در یک مجموعه بتنی پیش ساخته توجه به اتصالات متعدد آن است. اتصالات بین واحدهای پیش ساخته یا بتن پیش ساخته با سایر اجزای ساختمان، باید به نحوی حفظ شود که یک سیستم یکپارچه را به نمایش گذاشته و دید قدرتمندی از نمای ساختمان ارائه دهد. در طراحی اتصالات باید فاکتورهای سازه‌ای و حرارتی و سایر عواملی که بر عملکرد سازه تاثیرگذارند در نظر گرفته شوند. از عناصر پشتیبان دیوار پیش ساخته بتنی و موثر بر مونتاژ این ساختارها می‌توان از گل میخ‌های عایق‌بندی شده نام برد. 

اتصالات بین پانل‌های پیش ساخته بتنی باید به اندازه‌ای باشند که بتوانند حرکات انبساط و انقباضی بتن را کنترل کنند. فضای این اتصالات باید با درزگیر به طور کامل مهر و موم شود تا از نفوذ آب در فضای بین دیوارهای پیش‌ساخته و دیوار اصلی ساختمان جلوگیری شود. این فضا معمولا با غشایی مقاوم در برابر آب پوشانده می‌شود که می‌تواند به عنوان یک خط ثانویه برای محافظت در برابر نفوذ آب عمل کند. با توجه به اینکه دیوارهای پیش ساخته بتنی معمولا به عنوان روکش یا دیوار پرده ای استفاده می شوند لذا حساسیت و اهمیت مطلب بالا بیشتر نمود پیدا خواهند کرد. 

مزایای دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار پیش ساخته بتنی علاوه بر تسریع ساخت و ساز و سرعت نصب بالا از تنوع و کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار است. از سایر مزایای این دیوارها می‌توان به برخی از موارد زیر اشاره کرد:

1- نصب آسان و قابلیت جابجایی

علاوه بر سرعت بالای نصب دیوار پیش ساخته بتنی، به آسانی می‌توان آن‌ها را جابجا کرد. حتی می‌توان به صورت کامل آن‌ها را برای نصب به محل دیگری منتقل کرد. همچنین می‌توان ابعاد دیوار کشی را به راحتی تغییر داد. استفاده از دیوار بتنی به خصوص در شرایط بد اقلیمی که امکان بتن‌ریزی در محل پروژه وجود ندارد باعث سهولت کار و افزایش کیفیت می‌شود. به خصوص در مناطق خیلی گرم یا مناطق سردسیر به دلیل شرایط نامساعد جوی برای بتن‌ریزی، استفاده از قطعات پیش ساخته بتنی بسیار مناسب و کارآمد است.

2- تضمین کیفیت بالا

قطعاتی بتنی پیش ساخته به دلیل تولید در یک محیط کنترل شده و همچنین انجام فرآیند عمل آوری از کیفیت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل یکی از مشخصه‌های اصلی دیوارهای پیش ساخته بتنی کیفیت است چون در تمام فرآیند تولید از ابتدای تولید بتن آماده تا تحویل محصول موارد موثر بر کیفیت همواره رعایت و کنترل می‌شوند.

3- امکان سفارشی سازی

به دلیل وجود طرح‌ها و نماهای متنوع و زیبا در دیوار پیش ساخته بتنی دیگر نیاز به نماسازی و رنگ آمیزی دیوارها نیست که این امر زمان اجرا و هزینه‌های پروژه را نیز کاهش می‌دهد. علاوه بر سفارشی‌سازی طرح دیوار، امکان حک کردن آرم یا لوگو بر روی دیوارها نیز میسر است و این مورد می‌تواند در جهت اهداف برندسازی هر مجموعه ای باشد. همچنین هر دو سطح (طرف) دیوار می‌تواند دارای طرح بوده یا به اصطلاح اکسپوز یا نمایان باشد که موجب افزایش زیبایی ظاهری در خارج و داخل محوطه می‌شود.

ارتفاع دیوارهای پیش ساخته بتنی نیز قابل تغییر است و مشتریان مختلف با توجه به نیاز خود می‌توانند ارتفاع دیوار را از ۱۲۰ تا ۲۲۰ سانتی‌متر یا حتی بیشتر سفارش دهند.

4- کاهش هزینه‌ها و نیاز کم به تعمیر و نگهداری

استفاده از از این نوع دیوار هزینه‌های تولید از قبیل تامین کارگر و خرید مصالح را کاهش می‌دهد. چون مرحله تولید حذف می‌شود و به محل دپوی مصالح و همچنین کارگران بیشتر نیازی نیست. دیوار پیش ساخته بتنی با توجه به ساختار و نحوه ساخت نیاز کمی به نگهداری و تعمیر دارد و تعمیر آن‌ها بسیار آسان است و به راحتی بخش آسیب دیده را می‌توان اصلاح یا به راحتی تعویض کرد.

5- کاهش ضخامت دیوار محوطه و کاهش ۵۰ درصدی تصرف زمین

دیوار پیش ساخته بتنی در عین حال که از مقاومت بالایی برخوردار است، ضخامت کمتری نسبت به سایر دیوارها دارد. به همین دلیل محوطه کشی با این نوع دیوارها باعث می‌شود مساحت کمتری از زمین شما توسط توسط دیوار تصرف شود.

دیوار پیش ساخته بتنی تابش بتن

این شرکت تولیدکننده دیوار پیش ساخته بتنی است که در انواع مختلف و به صورت سفارشی تولید می‌شود و به عنوان بزرگترین تولیدکننده‌ی قطعات سنگین بتنی در غرب کشور از توانایی تولید انواع دیوار برخوردار است. این شرکت با بهره‌مندی از خط تولید بتن آماده استاندارد امکان استفاده از بتن با کیفیت را در تولید دیوارهای بتنی به وجود آورده است. همچنین استفاده از تجهیزات عمل آوری با بخار باعث افزایش سرعت تولید و کاهش زمان تحویل قطعات شده است.

سیمان، سنگدانه، آب، میلگرد از مصالح اصلی تشکیل دهنده دیوار پیش ساخته بتنی است. همچنین برای سهولت در پر کردن قالب‌ها از مواد افزودنی استفاده می‌شود که با استفاده از مواد فوق روان کننده می‌توان به سطح صاف و صیقلی دست پیدا کرد.

کیفیت مواد و مصالح، خط تولید استاندارد بتن، فرآیند کنترل کیفیت در تمامی مراحل تولید از عوامل مهم در تضمین کیفیت این محصولات است. به همین خاطر بخش کنترل کیفیت این شرکت با نظارت کامل بر فرآیند تولید و نمونه گیری در تمامی مراحل سعی بر آن دارد تا محصول تولید شده با بالاترین کیفیت ممکن تولید و به مشتریان عرضه شود.

تصاویر دیوار پیش ساخته بتنی

تصاویر مربوط به انواع دیوار پیش ساخته بتنی و اجزای آن که در این شرکت تولید شده اند را در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

برخی از پروژه های دیوار پیش ساخته که توسط این شرکت انجام شده است را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

نگهداری و زیبا سازی نهایی دیوارهای پیش ساخته بتنی

جهت اتمام کار و ایجاد زیبایی نهایی پانل‌های بتنی پیش ساخته که به صورت دیوار استفاده می شوند از روش های متفاوتی از جمله سندبلاست، اسید شویی، چکش کاری و غیره استفاده می شود. در صورتی که از روش سندبلاست استفاده شود، مقاومت در برابر رطوبت کاهش خواهد یافت. اما در کل تمام روش‌های فوق بیشتر جنبه زیبایی شناختی دارند و تاثیر آن بر روی مقاومت کمتر است.

سیستم های پانل بتنی پیش ساخته معمولا به برخی نگهداری ها نیاز دارند. عموما این نگهداری ها به درزگیرها و اتصالات استفاده شده بر می گردد. در صورت نگهداری مناسب و اجرای صحیح آن، دیوارهای پیش ساخته بتنی عمری بین ۷ تا ۲۰ سال خواهند داشت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و سفارش این محصول می‌توانید از طریق شماره زیر اقدام فرمایید:
۰۸۶-۳۳۸۰۳

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]